ABC Vendingu – Co to jest Vending

Vending jako automatyzacja sprzedaży, czyli po prostu sprzedaż z automatu

W naszych czasach automatyzacja rośnie w tempie niemalże wykładniczym praktycznie w każdej branży. Z tego powodu w codziennym życiu mamy coraz więcej wolnego czasu i dużo komfortu przy wykonywaniu wielu zwykłych czynności. Kto jeszcze pamięta czasy, kiedy pranie ubrań lub mycie naczyń wykonywaliśmy ręcznie :)
Dzisiaj to już nie do pomyślenia, ale technologia rozwija się bardzo szybko i kto wie co nas czeka w przyszłości…

Z pewnością z tego powodu wiele osób pozostanie bez pracy, natomiast ludzie przedsiębiorczy, którzy potrafią to przewidzieć – wówczas zarobią na tym bardzo bardzo dużo – co to tego nie ma wątpliwości.

I właśnie tutaj docieramy między innymi do istoty vendingu.

Zatem co to jest vending?

Vending jest to działalność polegająca na sprzedaży – jest to zwykły handel. Natomiast niezwykłość tego handlu polega właśnie na tym, że w vendingu cały proces sprzedaży jest ZAUTOMATYZOWANY. A więc w procesie sprzedaży nie bierze udziału człowiek. A dokładniej nie występuje tutaj człowiek w roli sprzedawcy, a jest jedynie kupujący. Sprzedawcą jest bowiem… automat.

Automat vendingowy oferuje produkty, sprzedaje je, przyjmuje płatność i w razie potrzeby wydaje resztę (w przypadku płatności gotówką, gdyż coraz częściej spotykamy automaty sprzedające, które przyjmują również lub wyłącznie płatności bezgotówkową, cashless, kartą debetową lub kredytową).

Vending w Polsce

W Polce branża ta jest jeszcze mało rozwinięta. Osobom początkującym wydaje się, że „automaty są już wszędzie” :)
Oczywiście jest to nieprawda. Vending w Polsce jest branżą początkującą i pomimo, że można odnieść wrażenie „wszechobecności” automatów sprzedających, to w rzeczywistości jest to zaledwie kilka procent w porównaniu do bardziej rozwiniętych krajów.

W Polsce możemy spotkać automaty z kawą i innymi napojami gorącymi, jak gorąca czekolada, herbata, różnorodne shake’i i tak dalej. Spotykamy również automaty z napojami zimnymi, z colą, wodą mineralną itp., automaty z przekąskami, słodyczami, a nawet ze zdrową żywnością. Wprawdzie pomysłów jest coraz więcej, ale nie mamy nad Wisłą rozwiniętych automatów przyrządzających pizzę na miejscu, hotdogi, jak w innych krajach. Dla przykładu w Japonii można spotkać automat vendingowy sprzedający… samochody.

Co sprzedaje automat?

Oprócz wymienionego powyżej asortymentu możemy sprzedawać z automatu praktycznie wszystko – wszystko zależne jest od naszej wyobraźni, kreatywności oraz oczywiście również możliwości technicznych sprzętu, do jakiego posiadamy dostęp.

Popularne przykłady to automaty do sprzedaży świeżo wyciskanych soków, kosmetyki (również kosmetyki samochodowe), różnorodne gadżety, e-papierosy oraz olejki do e-papierosów (sprzedaż z automatów tradycyjnych papierosów jest w Polsce wciąż zakazana, podobnie z resztą jak alkohol, ze względu na to, że mamy w tym przypadku trudności z weryfikacją wieku klienta).

Z automatu możemy również kupić znicze… i takie automaty spotykamy na niektórych cmentarzach, ochraniacze na buty – np. w szpitalach, książki, płyty CD, zdrową żywność, owoce, parasole, drobna elektronika (pendrivy, powerbanki, karty pamięci, słuchawki, a nawet smarfony), karty sim i wiele innych. I chociaż w Polsce wciąż pokutują głównie chipsy, słodycze, coca-cola i kawa… to wiele osób zapomina jednak, że na przykład parkometry, biletomaty, automatyczne punkty fotograficzne, czy też paczkomaty (między innymi takie jak paczkomaty InPost) – to również jest forma vendingu.

Przyszłość vendingu

Przyszłość tej branży jest bardzo przewidywalna. I będzie to nic innego jak rozwój i jeszcze raz rozwój. Vending daje bardzo dużo komfortu – dzięki automatom mamy dostęp do produktów non stop – przez 24 godziny 7 dni w tygodniu.

Natomiast właściciele automatów zarabiają na tym bardzo dobrze, ponieważ otwarcie firmy jest proste i tanie – wymaga znacznie mniejszej inwestycji niż otwarcie tradycyjnej placówki handlowej. Nie trzeba zatrudniać sprzedawcy – nie ma kosztów utrzymania pracownika, a marże w niektórych przypadkach są bardzo wysokie. Dlatego ten biznes każdemu się opłaca, a przy okazji …a dla niektórych przede wszystkim usprawnia nam funkcjonowanie na wielu płaszczyznach.

W porównaniu z krajami zachodnimi gęstość automatów vendingowych jest wciąż bardzo niska w Polsce, więc tendencja będzie dążyć do wyrównania tego poziomu, a to oznacza, że wszystko dopiero przed nami.

Wydaje się więc oczywiste, że przyszłość tej branży jest świetlana i zdecydowanie warto w nią zainwestować (jeśli szukasz pomysłu na biznes :) Własna firma vendingowa, poza wymienionymi już wyżej zaletami, to nie tylko biznes opłacalny, ale również stabilny i przewidywalny. A to bardzo ważne cechy.

Otagowany , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>