Automat Sprzedający Alkohol Wino i Piwo

W Polsce nie spotykamy automatów vendingowych z alkoholem, ponieważ zabraniają tego obowiązujące w naszym kraju przepisy. Szkoda, bo kiedy nie ma w pobliżu sklepu całodobowego, a po upalnym i pracowitym dniu mamy ochotę na chłodne piwo… musimy zadowolić się herbatą :)

Sprzedaż wina i piwa w automatach sprzedających warunkowana jest koniecznością weryfikacji wieku klienta, a także jego stanu trzeźwości, bowiem nie wolno w Polsce sprzedawać alkoholu nie tylko osobom nieletnim, ale również nietrzeźwym osobom.

Nie oznacza to jednak, że automaty vendingowe z alkoholem nie istnieją. Owszem istnieją i można w nich zakupić piwo, wino, szampana itd. Na targach vendingowych Vendiberica 2015 zaprezentowany został automat do sprzedaży wina. Technologicznie nie była to żadna rewolucja. Po prostu system wydawania produktów musi być tak przystosowany, aby można było wydawać szklane butelki bez ryzyka ich uszkodzenia podczas procesu sprzedaży.

automat z piwem winem alkoholem

Dlatego też do sprzedaży piwa i wina może posłużyć tak naprawdę zwykły automat vendingowy do sprzedaży napoi chłodzących. Natomiast innowacja polega na wyposażeniu maszyny w specjalne funkcjonalności, które pozwolą na zweryfikowanie naszego klienta.

Zatem w automacie, o którym mowa zainstalowany został skaner dokumentu tożsamości! Takie rozwiązanie pozwala na łatwe i szybkie sprawdzenie wieku osoby kupującej alkohol bez konieczności udziału żywego człowieka, jak w przypadku miłej ekspedientki w sklepie monopolowym. Wprawdzie istnieje tutaj alternatywne rozwiązanie, ponieważ sprzedaż piwa i wina z automatu mogłaby odbywać się z użyciem specjalnych nośników w systemie przedpłaconym. Jednak w tym ostatnim przypadku funkcjonalność i użyteczność takiej maszyny z alkoholem byłaby znacznie mniejsza, ponieważ kupować mogłyby wyłącznie wybrane osoby, którym powierzono taki nośnik.

Natomiast nie jest to jednak koniec historii prób rozwiązania problemu weryfikacji, ponieważ bardzo ciekawy eksperyment miał miejsce również w Pennsylvanii w USA. Zostały zastosowane automaty vendingowe sprzedające wino – również z zainstalowanym urządzeniem do skanowania dowodów tożsamości, ale tym razem maszyny zostały wyposażone dodatkowo w system rozpoznawania twarzy. Wydaje się więc, że w takim przypadku nie ma już wątpliwości co do tożsamości kupującego. Jednak gdyby tego było mało… automaty miały zainstalowany także alkomat.

Zatem można, jak widać, skutecznie rozwiązać problemy z tym komu wolno kupić sobie zimne piwko z maszyny, a komu nie wolno. Stosując bowiem dostępne rozwiązania możemy mieć pewność zarówno w zakresie wieku klienta, jak też co do stanu jego trzeźwości.

Szybki rozwój technologiczny z pewnością sprawi, że za jakiś czas automaty vendingowe z alkoholem będą coraz bardziej powszechne, tym bardziej że cała światowa gospodarka i przemysł nieuchronnie zmierzają do coraz bardziej zaawansowanej automatyzacji. Być może nowe maszyny vendingowe będą posiadać czytniki linii papilarnych lub skaner siatkówki oka, dna i tak dalej… Kiedy takie terminale będą tańsze – staną się bardziej dostępne dla operatorów vendingowych, którzy najczęściej nie lubią zbyt dużo inwestować w sprzęt. Dziś w Polsce jeszcze wiele automatów sprzedających nie posiada nawet terminala do przyjmowania płatności zbliżeniowych i bazuje wyłącznie na płatności bilonem… właśnie ze względu na cenę tych urządzeń.

Jednak w przyszłości – kto wie… Może również w Polsce doświadczymy kiedyś smaku dobrego wina zakupionego w automacie vendingowym? Chyba że wcześniej nasz kochany rząd wprowadzi prohibicję :)

Otagowany , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.