Jak Założyć Firmę Vendingową z Automatami Sprzedającymi

Vending to prosty biznes, ale pewne jego specyficzne cechy sprawiają, że trzeba się do tego odpowiednio przygotować

W jaki sposób zabrać się do tworzenia własnego biznesu z automatami vendingowymi? Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. To w jaki sposób przygotować się do założenia takiej firmy oraz jak napisać biznesplan – jest to zależne od tego, jaki konkretnie masz pomysł na biznes.

Vending jest formą handlu – polega na tym, że dystrybucja towaru odbywa się niejako automatycznie, jest to sprzedaż z automatów. Zastosowanie maszyn do sprzedaży otwiera nam drogę do zupełnie nowych możliwości. A w jaki

sposób Ty to wykorzystasz… to zupełnie inna kwestia.

Vending jako kolejna gałąź Twojego biznesu

Może się na przykład zdarzyć, że prowadzisz już swój biznes w innej branży. Powiedzmy, że jest to branża usługowa. Wprawdzie usług raczej nie da się sprzedawać w automacie sprzedającym, ale możesz chcieć to potraktować jako drugą osobną działalność, którą będziesz prowadzić równolegle.

W takim przypadku Twoje poczynania powinny skoncentrować się na wykorzystaniu Twojego zaplecza biznesowego, jakie już posiadasz. Być może masz już zaufanych pracowników, którzy mogą Ci pomóc w obsłudze maszyn i rozwoju przedsięwzięcia, być może posiadasz wynajęty lokal, który możesz wykorzystać na magazyn, wypracowaną zdolność kredytową, firmową stronę internetową, która jest już wypromowana i tak dalej. Określenie tych wszystkich zasobów może pomóc Ci w budowaniu całej strategii działania – która powinna być skoncentrowana na wykorzystaniu istniejących zasobów. W ten sposób możesz określić rodzaj asortymentu, dokładny profil działalności itd.

Automaty vendingowe – pomysł na zwiększenie sprzedaży w firmie

W innej sytuacji znajdzie się przedsiębiorca, który prowadzi swoją firmę i jest to działalność typowo handlowa. Jeśli nie oferujesz usług, lecz handlujesz fizycznymi produktami – możesz śmiało wykorzystać automaty vendingowe w celu rozwoju istniejącej działalności. Jeśli na przykład prowadzisz sklep spożywczy – możesz kupić automaty do batonów, przekąsek, coca-coli i podobnego asortymentu (automaty uniwersalne sprężynowe). Możesz bardzo łatwo stworzyć sieć takich automatów, które rozmieszczasz w wielu różnych miejscach publicznych i Twoje maszyny będą sprzedawać dokładnie te same produkty, którymi handlujesz w swoim sklepie… batony, wafle, paluszki, chipsy, soki i napoje i wiele innych.

W ten sposób możesz znacznie zwiększyć sprzedaż i swoje dochody. Przecież każdy taki automat jest jak kolejny Twój sklep. W ten sposób otwierasz sieć placówek handlowych bez żadnych większych inwestycji, bez wynajmowania całego lokalu, bez zatrudniania ekspedientki i tak dalej. Zatem Twoja działalność nie wiele się zmieni, ale Twoje zyski z pewnością znacznie wzrosną.

Dlatego automaty vendingowe mogą być bardzo pomocne do zwiększania sprzedaży i zdobywania kolejnych rynków – w zasadzie nie ważne jest czym handlujesz – jeśli znajdziesz odpowiednią maszynę, która pod względem technicznym potrafi obsługiwać Twoje produkty – warto ją wykorzystać – ustawić w wybranym miejscu publicznym i zdobywać wielu nowych klientów.

Jeśli masz na przykład księgarnię… istnieją automaty vendingowe do sprzedaży książek. Są to tak zwane książkomaty – w praktyce są to proste i niedrogie maszyny spiralowe o odpowiednio dostosowanej konfiguracji sprężyn wydających produkt. Być może nie stać Cię, aby wynająć lokal np. w galerii przy ruchliwym dworcu, gdzie książki mogą świetnie się sprzedawać… Jednak wynajęcie 1 metra kwadratowego, który wystarczy żeby zainstalować książkomat zdecydowanie zmienia postać rzeczy.

Jeśli prowadzisz sklep odzieżowy – za pomocą automatów sprzedających z powodzeniem możesz handlować rajstopami, krawatami, t-shirtami, skarpetkami itd. To samo dotyczy wielu innych branż… drobna elektronika, smartfony, znicze, różnorodne akcesoria, a nawet surowe jajka :) (do tego również istnieją specjalne automaty). A w perspektywie może się okazać, że Twoja sieć automatów zarabia 5 razy więcej niż Twój pierwotny sklep…

Automaty sprzedające jako pomysł na firmę

Natomiast jak założyć firmę vendingową z automatami sprzedającymi jeśli nie prowadzisz żadnej firmy. Po prostu szukasz pomysłu na biznes i właśnie vending jest takim pomysłem w Twoim przypadku. Chcesz założyć firmę z automatami vendingowymi, ponieważ wiesz, że można na tym świetnie zarobić, ale nie masz żadnej konkretnej wizji tego biznesu…

W takiej sytuacji również jesteś w bardzo komfortowym położeniu. Możesz od podstaw spokojnie wszystko przemyśleć i zbudować własną strategię działania.

Przede wszystkim musisz ustalić jakimi produktami chcesz handlować, jaki będziesz mieć asortyment w swojej ofercie. Być może będą to automaty z jedzeniem – w vendingu żywność sprawdza się znakomicie. Niektóre firmy vendingowe specjalizują się na przykład w kawie i wszędzie instalują same kawomaty… itd. Jeśli już ustalisz czym chcesz handlować – wówczas możesz skupić się na strategii, a więc w jakich miejscach Twoje produkty będą dobrze się sprzedawać, gdzie jest zapotrzebowanie na Twój asortyment, jakie będziesz mieć marże, możesz szukać najlepszych i najtańszych dostawców takich produktów i tak dalej.

Wiele osób vending jako branżę postrzega w kategoriach pomysłu na dochodowy biznes. Jednak nie jest tak do końca, choć w pewnych przypadkach rzeczywiście tak to działa.

Chodzi o to, że handel sam w sobie nie jest pomysłem na biznes, ani na firmę. Handel jest sprzedażą. Tymczasem dokładnie każda firma na świecie coś sprzedaje. Być może czasami tego nie dostrzegamy, ale w rzeczywistości tak jest. Dokładnie każda firma wytwarza jakieś produkty lub usługi i je sprzedaje. A jeśli nie ich nie wytwarza we własnym zakresie to je kupuje od producenta, dolicza swoją marżę i sprzedaje dalej. Sedno tkwi jedynie w tym, aby skutecznie zdobywać klientów.

I właśnie vending jest jednym z bardzo skutecznych sposobów na pozyskanie klienta. Vending jest skuteczną formą sprzedaży. Jednak jeśli już postanowiliśmy, że otwieramy firmę z automatami sprzedającymi – to musimy do tego ustalić jeszcze co konkretnie te automaty będą sprzedawać. Kiedy to zrobimy – dopiero wówczas możemy stwierdzić, że nasz pomysł na biznes jest kompletny. Dopiero wówczas mamy jasno zdefiniowany przepis na firmę i wiemy dokąd zmierzamy. Możemy obliczyć potencjalne koszty i zyski, wiemy jakiego zaplecza będziemy potrzebować, jakich miejsc dystrybucji będziemy szukać i możemy dopracować wszystkie szczegółowe kwestie, takie jak na przykład wybór konkretnego modelu automatu.

Branża vendingowa jest bardzo różnorodna. I chociaż sama w sobie sprzedaż z automatów vendingowych stanowi niejako odrębną branżę samą w sobie, to jednocześnie dotyka ona wielu innych branż. Zapewne przyznasz, że sprzedaż świeżego mleka lub świeżo wyciskanych soków z pomarańczy bardzo różni się od handlu samochodami… Tymczasem wszystkie te produkty można sprzedawać za pośrednictwem automatów vendingowych – istnieją specjalne maszyny zarówno do sprzedaży mleka, soków, a nawet samochodów. I chociaż w każdym przypadku możemy nazwać to vendingiem, to jednak w każdym z tych przypadków będziemy przygotowywać się do założenia takiej firmy w zupełnie inny sposób.

Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre firmy nie specjalizują się w wyłącznie jednym konkretnym asortymencie. Niektóre nieco bardziej kreatywne firmy vendingowe stosują w swojej działalności zarówno kawomaty i jednocześnie automaty sprężynowe do słodyczy i przekąsek. Dodatkowo zaopatrują swoje maszyny w dodatkowe produkty – kosmetyki, gadżety, CD, okulary słoneczne i wiele innych. Dzięki takiej różnorodności posiadają bogatszą ofertę i mogą potencjalnie znacznie więcej zarabiać. Jeśli bowiem mamy automat zainstalowany w konkretnej lokalizacji, możemy wykorzystać potrzeby ludzi, którzy tam przebywają. Na przykład wracając do naszego książkomatu… Jeśli mamy swój książkomat na dworcu… ludzie siedzą w pociągu i się nudzą – dlatego często ktoś kupi sobie książkę do poczytania podczas podróży. Jednak oprócz książek możemy wykorzystać ten automat do sprzedaży innych produktów – wystarczy zastanowić się jakich produktów ludzie potrzebują podczas podróży… Proste przykłady: mapy, przewodniki turystyczne, powerbanki, być może jakaś kanapka do pociągu, rajstopy, parasole lub płaszcze przeciwdeszczowe, tabletki przeciwbólowe, tampony, słuchawki do smartfona…

Jak widzisz, pomysły na działalność w branży vendingowej można mnożyć w nieskończoność. Dlatego prawdziwy pomysł na biznes jest w vendingu zawsze sprawą indywidualną. Jest to kwestia Twojej własnej kreatywności, strategii i kierunku, w jakim zamierzasz rozwijać swoją firmę.

Otagowany , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>